Log in Česky | Jestedska oblast | Orienteering headquarters
Přeskočit navigaci

About our club

Orientační klub Chrastava

je dobrovolné společenství lidiček, kteří mají společný cíl – sejít se ve volném čase, zahodit všechny starosti, pobavit se, odpočinout si a také to spojit s trochou fyzické námahy - běháním po lese, hledáním červenobílých „pokladů“ a dohledáním cílové pásky, vše s myšlenkou, že to, co dělají, je pro radost ostatních a také trochu i pro radost svou.

Tak znělo i krédo při vzniku klubu v roce 1995, které vydrželo až doteď.

„Naším cílem je sportovat jen a jen pro radost!!!“

A co nás spojuje?

Dobrá parta všech věkových kategorií obou pohlaví, spolupráce při řešení úkolů (v našem případě pořádání různých akcí) a také stálá chuť se scházet a radovat se z přítomnosti ostatních kamarádů. Je to parta lidí, majících stejně bláznivé a přitom nádherné, srandovní, geniální i naprosto pitomé nápady, odhodlané vykonat jakoukoliv práci či srandu, ochotné komukoliv, jakkoliv, čímkoliv pomoci, sportující pro radost z pohybu a z pobytu v přírodě, zkrátka pro své potěšení, nepodléhající žádným přírodním vlivům a katastrofám a řešící všechny situace s humorem.

Klub OK Chrastava byl založen 17.1.1995 v počtu 24 statečných, který se v průběhu let rozrostl do současných úctyhodných 132 Klubaček a Klubáčků. V počátku převládali především dospělí, ale pak jsme se začali omlazovat do současných 38 % dětí a mládeže. Na postu předsedy se vystřídali – Mirek Horáček, Ivča Gorčicová, Vojta Vokál a nyní ho diriguje Dominika Pachnerová.

A co jsme za ta léta dokázali (a jsme na to patřičně hrdí)?

Zúčastňujeme se závodů nejen v pěším OB, ale v menší míře i závodů v LOB a MTBO, a to na všech úrovních – celostátních i oblastních. V našem klubu se pohybovala a pohybují i taková zvučná jména jako Vašek Bradna, Michal a Ondra Horáčkovi, Janča Valešová a Pavlík Hradec. Ti nás reprezentovali v LOB a OB na mezinárodní reprezentační úrovni. Na mistrovstvích a veteraniádách ČR jsme dosud vybojovali 37 zlatých, 3á stříbrných a 41 bronzových medailí. Ve světě dosáhli naši členové mnoha sportovních úspěchů. V roce 1996 zlato na JMS OB ve štafetách, v dalším roce stříbro rovněž na JMS OB štafet, v roce 1998 bronz na AMS OB ve štafetách (vše Michal Horáček, nyní VLI), v roce 2006 na MED OB ve štafetách získal bronzovou medaili Pavlík Hradec (nyní TUR), v roce 2009 na JEP OB si Janča Valešová (od nové sezóny 2018 je opět naše) odnesla bronz a naposled Katka Kašková v roce 2016 z VMS LOB přivezla také bronz. Naši nejlepší se pravidelně objevují mezi vyznamenanými sportovci Chrastavy (v roce 2020 jsme vystoupali na bednu hned sedmkrát, z toho 5 x nejvýše – Týna Matyášová, Katka Kašková, štafeta žen ve složení Katka Kašková, Dominika Pachnerová, Bára Lankašová a trenérky Eva Kašková a Pavla Vokálová a znova Katka Kašková jako nejlepší sportovec roku, na třetím místě pak skončily Vendy Růžičková a Zuzka Šaffková).

Pro rok 2021 mají licenci A Týna Matyášová, Markéta Pavlíková a Vendy Růžičková, licenci B Karel Březina, Filip Kučera, Bára Lipenská a Sofi Tomanicová (licence se udělují pouze do kategorie HD 21, čili z řad dětí a mládeže). Licenci A v LOBu získala Katka Kašková).

Každý rok od založení pořádáme minimálně 2 závody – SAXBO ve spolupráci se žitavskými oddíly (jako první v ČR jsme zde r.1999 použili SportIdent pro všechny kategorie) a Chrastavský pohárek. Vrcholem pořadatelské činnosti pak byly:

1999 Mistrovství ČR v OB na krátké trati – Heřmanice v Podještědí (mapa Seleška)
2002 Juniorské a veteránské mistrovství světa v LOB, Mistrovství Evropy dorostu v LOB – Jablonec nad Nisou, Harrachov (mapy Břízky, Čerťák) - ve spolupráci s EKP
2014 Žebříček B – Čechy – Fojtka (mapy Červená ruka, Zaječí důl)
2017 Mistrovství a veteraniáda ČR v OB na klasické trati – Raspenava (mapy Pěticestí, Skalní brána)

Nesmíme zapomenout na další, rovněž významné akce – OB při Chrastavských slavnostech, v poslední době závody při World orienteering day (v roce 2019 hned dva – v Chrastavě a ve Smržovce) a náborové soutěže pro školy a začátečníky. Bohužel v roce 2020 nám bylo odepřeno z důvodu koronaviru uspořádání všech tradičních závodů - SAXBO, Pohárek, WOD, Chrastavské slavnosti, ale i hlavní vrchol – mezinárodní závod Euromeeting, který je přípravou a tréninkem pro mistrovství světa v OB v roce 2021, jehož jsme také spolupořadateli.

Do dnešní doby jsme vydali 37 map, poslední jsou mapy Česká brána (1 : 10 000, 1 : 7 500) pro SAXBO 2019 a Loupežnická jeskyně 2 (1 : 10 000) pro Chrastavský pohárek 2019. Připravenou máme novou mapu na Ovčáku, kterou použijeme v roce 2021 na SAXBU (měla být použita už v roce 2020, ale – viz výše).

V roce 2014 jsme v Městském muzeu v Chrastavě připravili výstavu, věnovanou našemu kulatému výročí, kde na 24 panelech a několika vitrínách jsme seznámili návštěvníky s naší činností.

Vše, o čem jsme doteď psali, je zdokumentováno v kronikách (každý rok má svoji vlastní), Chacháčcích (klubový časopis, vycházející 5 x do roka) a Ročenkách (opět každoroční).

Aktualizováno 15.3.2021

Actualities